Read Deniz Kurdu by Jack London Free Online


Ebook Deniz Kurdu by Jack London read! Book Title: Deniz Kurdu
The author of the book: Jack London
Edition: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Date of issue: 2014
ISBN: 6053320889
ISBN 13: 9786053320883
Loaded: 2149 times
Reader ratings: 5.9
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 8.36 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:Jack London'ın bütün eserlerine bir simgeci natüralizm örneği olan Deniz Kurdu ile devam ediyoruz. Varlıklı bir aileden gelen Humphrey Van Weyden, geçirdiği deniz kazasının ardından Hayalet adlı uskunanın kaptanı Wolf Larsen tarafından kurtarılır. Barışçıl bir "beyefendi" olarak, iradesi dışında Larsen'in hizmetine girmesiyle kendini şiddet dolu "gerçek dünya"da bulacak; bu deneyim onu elitist bir entelektüelden, cesur bir eylem adamına dönüştürecektir.

Van Weyden'la Larsen arasındaki çatışma, yalnızca zayıf olanın ezildiği bir dövüş değil, bir fikir savaşıdır aynı zamanda. Hayatı "kutsal" olarak gören Van Weyden'ın idealizmiyle, var olmak dışında bir kaygı taşımayan Wolf Larsen'in materyalizmi arasındaki karşıtlık roman boyunca yinelenirken, Deniz Kurdu'nu farklı düzeylerde okunabilecek bir yapıt haline getirir. Ancak, London'ın en büyük başarısı hiç kuşkusuz ustalıkla geliştirip ete kemiğe büründürdüğü unutulmaz Wolf Larsen karakteridir. Nietzsche'nin "üstinsan" kavramını anıştıran Wolf Larsen, Ambrose Bierce'in de dikkat çektiği gibi, bir yazarın yaratabileceği en muazzam karakterlerden biridir...


Download Deniz Kurdu PDF Deniz Kurdu PDF
Download Deniz Kurdu ERUB Deniz Kurdu PDF
Download Deniz Kurdu DOC Deniz Kurdu PDF
Download Deniz Kurdu TXT Deniz Kurdu PDFRead information about the author

Ebook Deniz Kurdu read Online! Jack London was an American novelist, journalist, social-activist and short-story writer whose works deal romantically with elemental struggles for survival. At his peak, he was the highest paid and the most popular of all living writers. Because of early financial difficulties, he was largely self educated past grammar school.
London drew heavily on his life experiences in his writing. He spent time in the Klondike during the Gold Rush and at various times was an oyster pirate, a seaman, a sealer, and a hobo. His first work was published in 1898. From there he went on to write such American classics as Call of the Wild, Sea Wolf, and White Fang.
Reviews of the Deniz Kurdu


ALBERT

From disgust to delight!

ELLIE

Interesting look on the other side

MOHAMMAD

Book will go one time.

ESME

Compelling book!
Add a comment
Download EBOOK Deniz Kurdu by Jack London Online free

PDF: deniz-kurdu.pdf Deniz Kurdu PDF
ERUB: deniz-kurdu.epub Deniz Kurdu ERUB
DOC: deniz-kurdu.doc Deniz Kurdu DOC
TXT: deniz-kurdu.txt Deniz Kurdu TXT